20 Mayıs 2013 / 20:18
Yabancı dil bilmenin maaşa etkisi nedir?
Haber Resmi

 

MEMUR NE YAPARSA MAAŞI ARTAR?

 

En fazla kurala tabi meslek gruplarından birisi memurluk… Bu yazı dizimizde, 657 sayılı Kanuna tabi olarak çalışan memurların ne yaparsa maaşının artacağı konusunu ele alacağız. Memur ne yaparsa maaşı artar, 657 yasakları kapsamına girmeyen detaylar nelerdir gibi sorulara aşağıda yanıt bulacaksınız.

 

YABANCI DİL BİLGİSİNİN MAAŞA ETKİSİ?

 

Yabancı dil tazminatı olarak bilinen bu ödeme kalemi 375 sayılı KHK’nın 2. maddesine dayanılarak verilmektedir. Bu ödeme,

 

- Devlet Memurları,

 

- Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli,

 

- Uzman Erbaş,

 

- Uzman Jandarma,

 

- Hakimler ve Savcılar ve

 

- Yükseköğretim Personeline ödenmektedir.

 

Hangi diller için bu tazminat ödenmektedir?

 

Hangi diller için yabancı dil tazminatının ödeneceği “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Sınavına Dair Yönetmeliğinde” düzenlenmiştir. Buna göre, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dilleri için yabancı dil tazminatı ödenmektedir.

 

Yabancı dil tazminatı için hangi sınava girilmeli?

 

Bu yıla kadar, yılda iki defa ÖSYM tarafından yapılan KPDS adlı bir sınav bulunmaktaydı. Yabancı dil tazminatını alabilmek için bu sınava girmek ve istenen puanları almak gerekiyordu. Ancak 2013 yılında bu sınav kaldırılmış ve yerine YDS adlı bir sınav getirilmiştir. YDS’nin ilki 7 Nisan’da yapıldı.

 

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Sınavına Dair Yönetmelik

 

Puanların geçerlilik süresi?

 

Yabancı dil tazminatı alabilmek için YDS’ye girmek gerekmektedir. Yabancı dil tazminatına esas puan 5 yıl boyunca geçerlidir. Bu husus 375 sayılı KHK’da yazmaktadır. Bu sürenin bitiminde sınava girmeyenlerin yabancı dil seviyeleri bir alt düzeye inmiş sayılır, seviyeleri (C) düzeyinde olanların 5. yılın sonunda yabancı dil tazminatları kesilir.

 

Hangi puana ne kadar ödeme yapılır?

 

90-100 puan aralığı için 1500*maaş katsayısı=110,75 lira,

 

80-89 puan aralığı için 600*maaş katsayısı =44,30lira,

 

70-79 puan aralığı için 300*maaş katsayısı=22,15 lira brüt tutarı aşmamak üzere Maliye Bakanlığının teklifi Başbakanın onayı ile belirlenecek tutarda dil tazminatı ödenmektedir.

 

Yabancı Dil Tazminatı Miktarlarının Tespitine İlişkin Esaslar

 

Başbakanlık onayında belirlenen dil tazminat gösterge ve miktarları:

 

  (A )DÜZEYİ 96-100 puan (A) DÜZEYİ 90-95 puan (B ) DÜZEYİ (C) DÜZEYİ
1- Yabancı Dil Bilgisinden KurumlarıncaYararlanılan Personele Bildiği Her Dil İçin 1200 puan-- 88,60TL 900 puan-- 66,45TL 600 puan-- 44,30TL 300 puan-- 22,15TL
2- Diğer Personele Bildiği Her Bir Dil İçin 750 puan-- 55,37TL 750 puan-- 55,37TL 500 puan-- 18,45TL 250 puan-- 18,45TL

Bu miktarlardan sadece damga vergisi kesilmektedir. Damga vergisi 2013 yılı için binde 7,59’dur.Maaş katsayısı Ocak 2013 0,073837 alınarak hesaplanmıştır. Tabloda görüleceği üzere, 375 sayılı KHK’de belirtilen tavan üzerinden ödeme yapılmamaktadır.

Yabancı Dil Bilgisinden Kurumlarınca Yararlanılan Personel kimdir?

 

Yabancı Dil Tazminatı Miktarlarının Tespitine İlişkin Esaslarda bu konuyla ilgili şu hususlara yer verilmiştir: Personelin yabancı dil bilgisinden görevinde yararlanıp yararlanmadığı ita amirlerinden alınacak bir onayla belirtilir. Bu onaylar ita amirlerince her zaman değiştirilebilir, ancak yenisi alınıncaya kadar eski onaylar geçerlidir.

Ancak, hakim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, Daire Başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (Türk Silahlı Kuvvetleri için yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanlar), üniversite öğretim elemanları, öğretmen kadrosuna atanmış olanlar ile mütercim ve tercümanlar için ayrıca bir onay alınmadan yabancı dil bilgisinden görevlerinde yararlanıldığı kabul edilir.


Yorumlar
Yorum Yaz
Arkadaşına Gönder
* Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Siz de Yorumunuzu Yazın


Yorumcuların dikkatine:
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Neleri kabul ediyorum:
... ip adresimin kaydedileceğini
... adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını
... yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu
... yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini
bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

Adınız, Soyadınız:


Yorumunuzun Başlığı:


Yorumunuz:

Karakter Sınırı: 500 Karakter.


Soru (6+9) yazı ile küçük harflerle :


Bu Haberi Arkadaşınıza Gönderin

İsminiz:


E-Mail Adresiniz:


Göndereceğiniz Kişinin E-Mail Adresi:
Diğer Haberler            BUGÜN                   BU HAFTA                    BU AY