29 Mart 2012 / 16:51
Sosyoloji-Felsefe Grubu Mezunları Mağdur
Haber Resmi
‘Kaliteli Eğitim ve Rehberlik Merkezi Derneği’nin çeşitli illerden gelen yönetici ve üyelerinin sorunlarını dinlemek ve destek taleplerine karşılık vermek amacıyla sendika genel merkezinde kabul eden Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Sosyoloji ve Felsefe Grubu mezunlarının 19.730 ihtiyaç sayısı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın en çok ihtiyaç duyduğu Rehber Öğretmenlik alanında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Çeşitli özel okul ve dershanelerde zor koşullar içinde ve asgari ücretinde altında bir maaşla Rehber öğretmen olarak çalışan sosyoloji ve felsefe grubu mezunlarının birikmiş sorunlarının çözülmesi gerektiğini ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Rehber öğretmen atamalarında daha yüksek bir oranla temsil edilmelerini isteyen Gürkan Avcı, “Arkadaşlarımızın, ülkemizdeki eğitimin ve rehberlik hizmetlerinin kalitesini arttırmaya yönelik donanıma sahip olduğunu düşünüyoruz” dedi.
 
Şubat ayında yapılan atamada Rehberlik mezunlarının tekrar tercih yapmamasından doğan kontenjan boşluğunun giderilmesi ve Ağustos ataması için de önlem olarak 2011 yılındaki rehber öğretmen atama kararının 2012 yılı için de geçerli olması yönünde kararın çıkarılmasını beklediklerini söyleyen Dernek Yöneticileri, “Rehber öğretmen atama amacına hizmet etmesi için dershanelerde ve özel okullarda/kolejlerde yıllardır rehber öğretmen unvanı ile görev yapan deneyimli sosyoloji ve felsefe mezunlarının atanmasına imkan tanınması gerekmektedir. Bu da Bakanlık tarafından hizmetiçi eğitim ile verilen "Rehberlik Sertifikası" şartının eklenmesi ile olacaktır. Belirttiğimiz öneri iki yönden amaca hizmet etmiş olacaktır. Bir taraftan rehberliğe deneyimli öğretmenlerin atanması yapılmış olacak diğer taraftan da Bakanlık, atanan rehber öğretmenlere alan dışı olmasından dolayı sonradan vermesi gerekecek olan hizmetiçi eğitimi yapmayarak zaman ve iktisadi olarak külfet içerisine girmemiş olacaktır” şeklinde kaydetti. 
 
“2012 yılı için tekrardan rehber öğretmen atama kararının "rehberlik sertifikası" önceliği getirilerek rehberliğin kalitesinin artmasına katkı sağlanmış olacak ve ülkemizdeki yüksek düzeyde rehberlik ihtiyacının da karşılanmasına yardımcı olacaktır” şeklinde değerlendirmelerde bulunan dernek yönetim kurulu üyesi Fatma Aslanoğlu, Dernek olarak, okul öncesi ve ilköğretimde eleştirel muhakeme gücünün artırılması projesini başlatacaklarını söyleyerek, Bu amaçla özellikle Doğu ve Güneydoğu illerindeki eğitim ve rehberlik hizmetlerinin işlerlik kazanması için 2011 yılına özgü alınan rehber öğretmen atama kararindaki felsefe ve sosyoloji mezunlarına tekrardan böyle bir atama fırsatı vererek rehberlik hizmetlerinin kalitesinin artmasına hizmet edilmiş olacaktır. Özellikle dershanelerde ve kolejlerde/özel okullarda "rehber öğretmen" unvaniyla görev yapan sosyoloji ve felsefe mezunlarının atamasının yapılması, deneyimli öğretmenlerin atanmasını sağlayacaktır. Böylelikle rehber öğretmen atama amacına da hizmet edilmiş olacaktır” dedi.
D. Eğitimciler Sendikası [ 29.03.2012 ]

Yorumlar
Yorum Yaz
Arkadaşına Gönder
rehber öğretmen alımı
Nusret inandı - 2012-03-29 22:54:03

ülkemizde eğitimin en önemli sıkıntısı REHBER ÖĞRETMEN ihtiyacıdır. Bunu Bakanlığımızın artık görmesi gerekmektedir.Nitelikli yetişmiş, özel kurumlarda çalışmakta olan biz felsefe grubu mezunları bu işi en iyi şekilde yapacağımızdan eminiz.Artık bizi görün ve farkedin diyorum

Siz de Yorumunuzu Yazın


Yorumcuların dikkatine:
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Neleri kabul ediyorum:
... ip adresimin kaydedileceğini
... adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını
... yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu
... yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini
bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

Adınız, Soyadınız:


Yorumunuzun Başlığı:


Yorumunuz:

Karakter Sınırı: 500 Karakter.


Soru (6+9) yazı ile küçük harflerle :


Bu Haberi Arkadaşınıza Gönderin

İsminiz:


E-Mail Adresiniz:


Göndereceğiniz Kişinin E-Mail Adresi:
Diğer Haberler            BUGÜN                   BU HAFTA                    BU AY