10 Ocak 2012 / 14:28
Hizmetlilere Gece Nöbeti Tutturulamaz!
Haber Resmi
BİLGEÇ okullarda gündüz ve gece hizmetlilere tutturulan bekçilik görevi hakkında uyardı. Gereğini yaparız dedi.

 

Kısa adı BİLGEÇ Olan Bilinçli ve Gelişimci Eğitim Çalışanları Sendikası okullarda hizmetlilere tutturulan gündüz ve gece bekçiliği görevlerinin hukuka aykırı olduğu savunarak, uygulamanın suç olduğunu söyledi. 

BİLGEÇ Genel Başkanı Cevdet SEZER yaptığı açıklamada; “okullarda özellikle dış kapı girişlerinde hizmetli arkadaşlarımız kendilerine nöbet yazılmadan ve her gün bir fiil en az 10 saat bekçilik yapmaktadırlar. Bekçilik görevi 657 Sayılı kanun 36. maddesinde sadece kolluk kuvvetleri sınıfı altında yer almakta olup, okullarda hizmetli arkadaşlarımıza yaptırılan bu görev sıkıntıları da beraberinde getirecektir. Okullarda bu görevi ifa eden hizmetli eğitim çalışanları okul müdürünün ya sözlü yada basit bir yazılı emri ile yapılmaktadır. Bu suçtur. Hizmetlilerin bekçilik yapabilmesi için Vali oluru gerekmekte olup, ayrıca bu görevi ifa edecek eğitim çalışanlarının özel eğitimden geçirilmesi, güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir. Usulüne uygun yapılmayan ve tarafımıza intikal eden tüm görevlendirme bekçilik işlemlerini suç kabul edip, ilgili savcılıklara suç duyurusunda bulunacağımızın bilinmesini isterim.” Dedi.  

Sendikadan yapılan resmi açıklama ise şöyle:

Sendikamız yönetim kurulu üyelerinin il il yapmış olduğu gezilerde çok sıklıkla karşılaştığı başlıca sorunlar arasında yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan hizmetli kadrosundaki eğitim çalışanlarına okul müdürlüklerinin talimatıyla gece bekçiliği yaptırıldığı tespit edilmiştir.

Gece bekçiliği özel eğitim gerektiren ve büyük sorumluluk isteyen, emniyet görevi niteliğinde bir kadrodur. Gece Bekçileri “bekçi” kadrosunda olması gerekir ve özel eğitim almaları gerekmektedir. 657 S.K. (sayılı kanun) 36. Maddesi Yardımcı Hizmetler Sınıfı başlığı altında bekçi, güvenlik işi v.b. herhangi bir kelime veya cümle geçmezken. Aynı kanunun yine aynı maddesi Emniyet Hizmetleri Sınıfı başlığı altında çarşı ve mahalle bekçileri kadroları belirlenmiştir.  Okullarda görevlendirilen bekçiler çarşı veya mahalle bekçisi olmamakla beraber, yaptıkları ve üstlendikleri görev itibariyle aynı risk ve görevi ifa etmektedirler.

Bu hükümlerle hizmetliler bekçi olarak görevlendirilebilmekle beraber öncelikli olarak bu görevlendirme hizmetlilerin isteği ve oluru alınarak yapılmalıdır. Hizmetli eğitim çalışanlarının bu görevi kabul etmeleri durumunda yapılacak görevlendirme okul müdürü veya il/ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından değil direk vali tarafından yapılmalıdır.

5442 S.K. Hükümlerine göre bu ihtiyaçların belirlenmesi her ne kadar idarecilerle belirlense de Vali oluru ile yapılması zorunludur. 

Ancak sendikamızın edindiği bilgilere göre yapılan gece bekçiliği görevlendirmelerinin tamamının

okul müdürlerinin onayı ile yapıldığı tespit edilmiştir. Bu hukuki olarak geçerliliği olmayan, başta okul müdürünü, ikinci aşamada tüm okul idaresini, üçüncü aşamada hizmetli eğitim çalışanlarını sorumlu yapacaktır. Ayrıca kurumlarını denetlemekle görevli il/ilçe milli eğitim müdürleri de direk bu konuda yaşanacak sorunlarda veya sorun yaşanmasa da sorumlu olacağı gerçektir.

Sendikamızca konu en ince ayrıntısına kadar incelenmiş ve yaşanan bu sıkıntıların giderilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığına ve 81 il valiliğine yazı yazılarak bu tip görevlendirmelerin önüne geçilmesi, görevlendirme yapılacaksa da bizzat vali oluru ile yapılarak, ilgili eğitim çalışanlarının mutlaka eğitimden geçirilmesi gerektiğini bildirmiş bulunuyoruz.

Sendikamızca konun takipçisi olacağımızın da yazıya eklerken, yaşanacak sıkıntılarda il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri hiçbir şekilde hizmetli eğitim çalışanlarını sorunlu tutamayacağını, oluşabilecek olumsuzluklarda sendikamız tarafını açıkça belirtmiştir denilmiştir.


Yorumlar
Yorum Yaz
Arkadaşına Gönder
* Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Siz de Yorumunuzu Yazın


Yorumcuların dikkatine:
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Neleri kabul ediyorum:
... ip adresimin kaydedileceğini
... adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını
... yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu
... yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini
bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

Adınız, Soyadınız:


Yorumunuzun Başlığı:


Yorumunuz:

Karakter Sınırı: 500 Karakter.


Soru (6+9) yazı ile küçük harflerle :


Bu Haberi Arkadaşınıza Gönderin

İsminiz:


E-Mail Adresiniz:


Göndereceğiniz Kişinin E-Mail Adresi:
Diğer Haberler            BUGÜN                   BU HAFTA                    BU AY